Centrum wiedzy

Dlaczego umowa spółki założonej w trybie S-24 jest niekompletna?

Założenie spółki w trybie S-24 nie wymaga aktu notarialnego, gdyż jest to umowa zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy. Momentem zawarcia umowy spółki jest chwila opatrzenia podpisem elektronicznym wszystkich danych wprowadzonych do systemu eMS.


Jednak korzystanie z wzorca ma swoje konsekwencje. Siłą rzeczy swoboda ustalania treści umowy jest ograniczona, gdyż można wybierać jedynie pomiędzy wariantami uregulowań bądź uzupełnienia poszczególnych postanowień. Wzorzec umowy zawiera jedynie podstawowe klauzule umowne, pozwalające w ograniczonym zakresie na zindywidualizowanie umowy spółki. Pokrycie kapitału zakładowego, które można wnosić wyłącznie w postaci wkładu pieniężnego (art. 158 § 11 K.s.h.), należy do tego typu ograniczeń.


Tu może pojawić się pytanie: co zrobić, gdy spółka założona jest w trybie S-24, a wspólnicy chcą podwyższyć jej kapitał? Opisujemy to dokładnie w innym wpisie, tu przypomnimy pokrótce, że w takim przypadku konieczna jest zmiana umowy. Umowa spółki z o.o. w trybie S-44 może być zmodyfikowana po zarejestrowaniu spółki. Przy czym zmiana następuje w tradycyjnym trybie, tj. wymaga uchwały wspólników zaprotokołowanej przez notariusza i wpisu do KRS (art. 1571 § 4 i art. 255 § 1 i 3 K.s.h.). Dopiero po rejestracji w KRS modyfikacji umowy spółki dotyczącej nienotarialnego podwyższenia kapitału zakładowego czy dopłat, spółka będzie mogła korzystać z takich możliwości.


Warto zaznaczyć, że powyższe niedogodności nie dotyczą spółki z o.o. zakładanej w trybie tradycyjnym, gdyż klauzule umowne dotyczące dopłat czy nienotarialnego podwyższenia kapitału zakładowego uznaje się za standardowe postanowienia zamieszczane w umowie sporządzanej z udziałem notariusza.


Dlatego przed założeniem spółki warto się zastanowić, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie założenie w trybie S-24, czy jednak notarialnym.


Czy macie Państwo jakieś pytania dotyczące ograniczeń umowy spółki założonej w trybie S-24?
Potrzebujecie pomocy w sprawie spółek z o.o., komandytowych lub akcyjnych?
Zapraszamy do kontaktu - służymy pomocą. Działamy szybko i profesjonalnie.

 

Kontakt

OPENEUM

ul. Monte Cassino 24
70-467 Szczecin

(+48) 91 822 81 40
(+48) 601 158 256

kontakt@openeum.pl

Napisz do nas

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź nr telefonu

Wprowadź treść wiadomości

Wyślij
* - pola obowiązkowe

RABAT 50%

"ZAŁÓŻ SPÓŁKĘ TANIEJ"

 Tylko teraz! 50% RABATU na usługę kompleksowego założenia spółki!

POSPIESZ SIĘ!
Tylko do końca tygodnia.

 ZADZWOŃ JUŻ TERAZ!
tel. 91 822 81 40

Dołącz do naszych fanów

Dołącz do nas