Centrum wiedzy

Czy można ograniczyć zdolność do reprezentacji jedynego członka zarządu?

Pytanie to dotyczy spółek jednoosobowych. Do pewnego czasu istniały spory prawne co do tego, czy można określić zasady reprezentacji spółki jednoosobowej w taki sposób, by osobami  uprawnionymi do reprezentacji był jedyny członek zarządu łącznie z prokurentem.

Wątpliwości w tym temacie rozwiało postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 24 lipca 2013 r. w sprawie III CNP 1/13. Sąd w przekonywujący sposób uzasadnił, że postanowienie umowy spółki przewidujące łączną reprezentację w przypadku zarządu jednoosobowego jest bezskuteczne.

Po pierwsze, osoba stanowiąca zarząd ma zawsze prawo do samoistnego reprezentowania spółki. Łączne zasady reprezentacji spółki znajdują zastosowanie jedynie w przypadku zarządu wieloosobowego.

Po drugie, w sytuacji, gdy prokurent nie został powołany spółka nie miałaby organu zdolnego do jej reprezentowania, a to jest naruszeniem dyspozycji aż dwóch artykułów kodeksu spółek handlowych:  art. 201  przyznającego zarządowi charakter organu spółki i art. 204 § 2, który wyłącza możliwość ograniczenia prawa członka zarządu do reprezentowania spółki.

Sąd zwrócił również uwagę na to, że taka spółka nie miałaby organu zdolnego do udzielenia prokury. Skutkiem czego, spółka pozbawiona by była prawa do reprezentacji do czasu zmiany umowy spółki.

Czy macie Państwo jakieś pytania dotyczące reprezentacji jedynego członka zarządu?
Potrzebujecie pomocy w sprawie spółek z o.o., komandytowych lub akcyjnych?
Zapraszamy do kontaktu - służymy pomocą. Działamy szybko i profesjonalnie.

Kontakt

OPENEUM

ul. Monte Cassino 24
70-467 Szczecin

(+48) 91 822 81 40
(+48) 601 158 256

kontakt@openeum.pl

Napisz do nas

Wprowadź imię i nazwisko

Wprowadź poprawny e-mail

Wprowadź nr telefonu

Wprowadź treść wiadomości

Wyślij
* - pola obowiązkowe

RABAT 50%

"ZAŁÓŻ SPÓŁKĘ TANIEJ"

 Tylko teraz! 50% RABATU na usługę kompleksowego założenia spółki!

POSPIESZ SIĘ!
Tylko do końca tygodnia.

 ZADZWOŃ JUŻ TERAZ!
tel. 91 822 81 40

Dołącz do naszych fanów

Dołącz do nas